29 stycznia 2022

Miasto Stalowa Wola

Stalowa Wola to miasto i gmina położone w powiecie stalowowolskim w województwie podkarpackim (poprzednio lwowskie, rzeszowskie, tarnobrzeskie).

Miasto wyrosło w sposób naturalny obok zakładów metalurgiczno-mechanicznych, wzniesionych w ramach projektu Centralnego Okręgu Przemysłowego.

 

Sprawdź: https://www.stalowawola.pl/

 

Realizowany w latach 30. XX wieku plan polskich władz miał na celu dozbrojenie i modernizację armii, gdy wobec trudności z otrzymaniem dostaw z zagranicy, korzystniejszym było stworzenie w tym celu własnych zakładów produkcyjnych, co skutkowało również poprawą uprzemysłowienia kraju i wywierało wpływ na jego rozwój gospodarczy. Założenia owej koncepcji zawarte zostały w memoriale sporządzonym przez ekonomistę Władysława Kosieradzkiego i jego brata Pawła, zajmującego się zagadnieniami przemysłowymi (1936). Wybrana lokalizacja, w tzw. trójkącie bezpieczeństwa, zapewnić miała odpowiednią odległość od granic, a tym samym potencjalnych zagrożeń wojennych.

 

Odpowiedzialnym za realizację przedsięwzięcia był ówczesny wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski, zaś z ramienia wojska nadzorował je wiceminister gen. Aleksander Litwinowicz. W ramach centralizacji COP-u zamierzano stworzyć nowe, nawiązujące do tradycji województwo sandomierskie, a jego wojewodą uczynić Stefana Starzyńskiego.

 

Trampkarki

Młodziczki

Orliczki

+48 693 474 175

Żaczki

Sponsorzy

Kontakt

Akademia

 

©Copyright Aquila

O nas